USTKİP

Turkish (Turkiye)English (United Kingdom)French (Fr)Arabic(Egypt)
الصفحة الرئيسي الاخبار 9. Uluslararası Türk - Afrika Kongresi Sonuç Deklarasyonu

9. Uluslararası Türk - Afrika Kongresi Sonuç Deklarasyonu

أرسل لصديقك طباعة PDF

9. Uluslararası Türk - Afrika Kongresi, “Afrika’daki Sektörel ve Finansal Dönüşüm: Fırsatlar ve Riskler” ana teması ile 24-25 Nisan 2014 tarihinde TASAM Afrika Enstitüsü tarafından İstanbul’da düzenlenmiştir.

Kongre kapsamında “Afrika ve Küresel Ekonomi”, “Ticaret ve Yatırım Fırsatları”, “Türkiye ile Afrika Arasındaki Ekonomik ve Ticari İlişkiler: İş Dünyası Perspektifi”, “Sosyal Kalkınmaya Yatırım”, “Türkiye’nin Afrika Politikası” başlıkları altında beş oturum tertiplenmiştir.

Açılış seremonisinde sırasıyla TASAM Başkanı Süleyman ŞENSOY, Kongre’nin Ana Sponsoru Arda Grup Genel Müdürü Bülent ÖZTÜRK, İktisadi İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Kalkınma Merkezi Başkanı Henri-Bernard SOLIGNAC-LECOMTE, Afrika Kalkınma Bankası (AfKB), Kalkınma Araştırma Departmanı Baş Ekonomisti Prof. Dr. John C. ANYANWU, T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Davut KAVRANOĞLU, birer konuşma yapmışlardır. Kongre’ye ikinci gün iştirak eden Benin Cumhuriyeti Dış İlişkilerden Sorumlu Kurumlar Bakanı Bio Toro OROU GUIWA tarafından da gelişmekte olan Türkiye - Afrika ilişkilerine atfen bir konuşma yapılmıştır.

Kongre’ye Türkiye’den bazı Bakanlıklar ve Müsteşarlıklar, Afrika Birliği, uzmanlık kuruluşları, Afrika’nın önde gelen bölgesel ekonomik toplulukları, finans kuruluşları, Afrika Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği, yatırım teşvik merkezleri, serbest bölgeler, iş dünyası çatı kuruluşları, danışmanlık kurumları, yatırımcı şirketler ve Ankara’daki Afrika ülkeleri misyon temsilcilikleri tarafından katılım sağlanmıştır. OECD başta olmak üzere bazı uluslararası kuruluşlardan temsilciler de Kongre’de hazır bulunmuşlardır.

تم التحديث فى ( الجمعة, 02 مايو 2014 13:37 )  

الاعلانات

في هذه المساحة ستجدون احتياجات مؤسسات المجتمع المدني ، المشاريع التي يجري تنفيذها، الاعلانات المحدثة الخاصة بالقوانين و القوانين الداخلية التي يجب الالتزام بها و المتعلقة بالمساعدات الدولية. سيتم من خلال هذا القسم موضوع البحث الاعلان وبشكل دوري عن كل التغييرات الحاصلة على القوانين و القوانين الداخلية من قبل ادراة البرنامج. تستطيع مؤسسات المجتمع المدني من خلال هذا القسم اعطاء معلومات عن مشاريعها وراقبة المؤسسات و الهيئات التي من الممكن ان تدعم تلك المشاريع.